Ειδικότητα Υπαλλήλων Διοίκησης & οικονομικών υπηρεσιών

Ο υπάλληλος οικονομικών και διοικητικών υπηρεσιών μπορεί να απασχοληθεί κυρίως σε οικονομικές υπηρεσίες υπουργείων, τράπεζες, εταιρίες και λογιστικά γραφεία, χρηματιστηριακά γραφεία, ασφαλιστικά ταμεία , κ.α.

Ο απόφοιτος της ειδικότητας μπορεί να εργαστεί στα παρακάτω ενδεικτικά επαγγέλματα :

• ως υπάλληλος οικονομικών υπηρεσιών με αρμοδιότητες να:
    • Τηρεί λογιστικά βιβλία Α΄κατηγορίας του Κ.Β.Σ. .
    • Εκδίδει , συγκεντρώνει, ελέγχει και κωδικοποιεί τα παραστατικά του λογιστηρίου Οικονομικής μονάδας σύμφωνα με τις διατάξεις του Κ.Β.Σ. .
    • Παρακολουθεί την κίνηση λογαριασμών των πελατών .
    • Φροντίζει να εισπράττει λογαριασμούς και να εξοφλεί οφειλές .
    • Διεκπεραιώνει τραπεζικές εργασίες καθώς και εργασίες σχετικές με τα ασφαλιστικά  ταμεία .
    • Παρακολουθεί τα αποθέματα διαφόρων αγαθών (εμπορευμάτων, πρώτων υλικών .κ.λ.π.).
    • Συμμετέχει στην διενέργεια απογραφής, καθώς και στην κατάρτιση προϋπολογισμού της οικονομικής μονάδας .
  • ως υπάλληλος διοικητικών υπηρεσιών με αρμοδιότητες να:
    • Συντάσσει, δακτυλογραφεί και διεκπεραιώνει την εισερχόμενη και εξερχόμενη αλληλογραφία καθώς και εκθέσεις, αναφορές και κάθε είδους έντυπα .
    • Ταξινομεί και αρχειοθετεί εισερχόμενα και εξερχόμενα έγγραφα .
    • Οργανώνει και διεκπεραιώνει συσκέψεις, ταξίδια, συναντήσεις και συνεντεύξεις ανωτέρων στελεχών .
    • Συγκεντρώνει οικονομικές πληροφορίες από όλα τα τμήματα .
    • Διεκπεραιώνει δραστηριότητες δημοσίων σχέσεων .

• Στη   Ιταλία θα μεταβεί την άλλη Τετάρτη ο υπουργός Παιδείας και Θρησκευμάτων Κυριάκος Πιερρακάκης   προκειμένου να πραγματοποιήσει επίσημες συναντήσεις με εκπροσώπους της Καθολικής Εκκλησίας στο Βατικανό. Τον Κυριάκο Πιερρακάκη θα συνοδεύσουν  στην  Αγία  Έδρα ο Γενικός Γραμματέας Θρησκευμάτων  Γιώργος Καλαντζής και ο Αρχιεπίσκοπος  Καθολικών Αθηνών, Θεοδώρος Κοντίδης.

• Εκδόθηκε σήμερα από το υπουργείο Παιδείας η εγκύκλιος για την  κάλυψη εξόδων μετακίνησης, διαμονής και διατροφής υποψηφίων που συμμετέχουν στις Πανελλαδικές εξετάσεις το ίδιο έτος κατά το οποίο αποφοιτούν από Γενικό ή Επαγγελματικό Λύκειο και εξετάζονται πανελλαδικά σε άλλη σχολική μονάδα από αυτή στην οποία υπέβαλαν αίτηση – δήλωση .

• Την επιχορήγηση προς τα Πανεπιστήμια της Χώρας για την κάλυψη δαπανών σίτισης φοιτητών στο ποσό των 55.506.049,08 € , οικονομικού έτους 2024, προβλέπει απόφαση του υπουργού Παιδείας Κυριάκου Πιερρακάκη,ως εξής:

Server Time: 2024-05-02 07:41:04