• Ψηφίστηκε σήμερα στην Ολομέλεια της Βουλής, κατά πλειοψηφία   το νομοσχέδιο   «Ρυθμίσεις για την Ψηφιακή Εκπαιδευτική Πύλη και το Ψηφιακό Φροντιστήριο, επαγγελματικός προσανατολισμός στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση, μέτρα στήριξης του εκπαιδευτικού συστήματος στις απομακρυσμένες περιοχές και λοιπές ρυθμίσεις του Υπουργείου Παιδείας, Θρησκευμάτων και Αθλητισμού» . Υπέρ ψήφισαν  μόνο οι Βουλευτές της ΝΔ ενώ όλα τα κόμματα της Αντιπολίτευσης το καταψήφισαν.

• Επειδή υπάρχει μια μεγάλη δημόσια συζήτηση, σε σχέση με τα αποτελέσματα και πώς αξιολογούμε τις επιδόσεις των σχολείων,  οι πανελλαδικές εξετάσεις δεν είναι καλό μέτρο για να  αξιολογήσεις τις επιδόσεις. Αυτό τόνισε ο υπουργός Παιδείας Κυριάκος Πιερρακάκης από το βήμα της Βουλής , κατά τη συζήτηση του νομοσχεδίου για τις τρεις βαθμίδες της εκπαίδευσης, κι εξήγησε "γιατί":

• Πρώτη φορά ανακοινώνονται  τόσο νωρίς οι βάσεις εισαγωγής  και τα ονόματα των επιτυχόντων στην τριτοβάθμια εκπαίδευση , δήλωσε  ο υπουργός Παιδείας Κυριάκος Πιερρακάκης, σήμερα στη Βουλή, αναφερόμενος στην χθεσινή ανακοίνωση των αποτελεσμάτων των Πανελλαδικών Εξετάσεων, και συνέχισε:

Server Time: 2024-07-27 06:08:06