Ο Διευθυντής, ο σύλλογος διδασκόντων και οι μαθητές του 1ου ΕΠΑΛ Ρόδου σας παρουσιάζουν την συμμετοχή τους στο 3ο διεθνές μαθητικό συνέδριο που διοργάνωσε το ELEMASYN στην Πράγα. Οι μαθητές σε συνεργασία με την συντονίστρια του προγράμματος κυρία Δέσποινα Σωζερίδου υλοποίησαν και παρουσίασαν μια εργασία με τίτλο: «ΤΑ ΜΕΣΑΙΩΝΙΚΑ ΚΟΣΜΗΜΑΤΑ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ». Μετά από πολλές πρόβες, αφοσίωση και επιμονή κατάφεραν να έχουν ένα άρτιο και πολύ όμορφο αποτέλεσμα. Οι μαθητές μέσα από αυτή την εμπειρία ανακάλυψαν τα ταλέντα τους και τις δεξιότητες τους. Ξεπέρασαν τα όρια του σχολείου και άνοιξαν τα φτερά τους. Μαζί με τους συνοδούς τους μέσα στο μαγευτικό τοπίο της Πράγας έζησαν αξέχαστες εμπειρίες που έμοιαζαν με ένα ατελείωτο παραμύθι και θα μείνουν ως μία όμορφη ανάμνηση. Εκτός από την παρουσίαση οι μαθητές έκαναν ξεναγήσεις, περιηγήσεις, βόλτες στα κάστρα, στην πόλη και επισκέφθηκαν φανταστικά μουσεία μαθαίνοντας μέσα από αυτά για την ιστορία της πόλης.

Οι συνοδοί καθηγητές ήταν Δέσποινα Σωζερίδου, Μιχάλης Χατζηθεοχάρους και Παπαδόπουλος Σπύρος.

Η ομάδα των μαθητών που συμμετείχαν στο πρόγραμμα ήταν: Αντώνογλου Θεοδώρα, Αμερικάνου Στέλλα, Αλαφάκη Παναγιώτα, Αγαλιανού Διονυσία, Βαλκάνος Αθανάσιος, Γιορδαμνή Τσαμπίκα, Γκικάκη Χρύσα, Διακοσάββας Σταύρος, Δρακάκης Μανώλης, Ιμάμ-Όγλου Μουσταφά, Κόκας Δημήτρης, Κασιώτη Χριστίνα, Καλλιγάς Θωμάς, Κανύχης Μιχαήλ-Άγγελος, Κίσσα Ειρήνη, Κουτούζου Μιχαέλα, Λέριου Κατίνα, Μαχραμά Κατερίνα, Μαρκάκη Αναστασία, Παπαδοπούλου Σαββίνα, Πλάκα Ενέα, Παλμ-Σαρβανίδου Έμμα, Πατινιώτη Ελευθερία, Παπακωνσταντίνου Μαρία-Ελένη, Τσιρογιάννης Άγγελος, Χατζηαντωνίου Άννα και Χαρτερός Μανώλης.

Επισυνάπτουμε ένα ηχητικό ντοκουμέντο από τη συνέντευξη που έδωσε μια ομάδα μαθητών στο ραδιοφωνικό σταθμό Λυχνάρι για την συμμετοχή τους στο συνέδριο και την μοναδική τους εμπειρία. Μελλοντικός στόχος του σχολείου για την επόμενη σχολική χρονιά είναι η συμμετοχή μας στο 4ο διεθνές μαθητικό συνέδριο που θα λάβει χώρα στην πόλη της Πάδοβα της Ιταλίας αλλά και σε άλλους σχολικούς διαγωνισμούς και προγράμματα.

Server Time: 2024-05-10 05:56:39