Αρχική
Δραστηριότητες
Εορτές
Συμμετοχή του σχολείου στη λιτανεία προς τιμήν του Κωνσταντίνου Υδραίου
![](/autosch/joomla15/media/system/images/arrow.png)
![](/autosch/joomla15/media/system/images/arrow.png)
![](/autosch/joomla15/media/system/images/arrow.png)
Back To Top
Το σχολείο μας συμμετείχε στις 14 Νοεμβρίου 2019 στη λιτανεία προς τιμήν του Πολιούχου της Ρόδου Κωνσταντίνου του Υδραίου.
Εκπροσωπήθηκε επάξια από τη σημαιοφόρο του σχολείου μας Βαλασία Λυμπεροπούλου, μαθήτρια της Γ΄τάξης και τη Θεολόγο κα Ζέππου Αναστασία, στις οποίες οποίες αξίζουν συγχαρητήρια!
Αξίζει να σημειωθεί ότι στη Λιτανεία συμμετείχαν μόνο 2 σχολεία της πόλης λόγω της έντονης βροχόπτωσης και ένα από αυτά ήταν το δικό μας.
Ψηφίστηκε σήμερα στην Ολομέλεια της Βουλής, κατά πλειοψηφία το νομοσχέδιο «Ρυθμίσεις για την Ψηφιακή Εκπαιδευτική Πύλη και το Ψηφιακό Φροντιστήριο, επαγγελματικός προσανατολισμός στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση, μέτρα στήριξης του εκπαιδευτικού συστήματος στις απομακρυσμένες περιοχές και λοιπές ρυθμίσεις του Υπουργείου Παιδείας, Θρησκευμάτων και Αθλητισμού» . Υπέρ ψήφισαν μόνο οι Βουλευτές της ΝΔ ενώ όλα τα κόμματα της Αντιπολίτευσης το καταψήφισαν.
Επειδή υπάρχει μια μεγάλη δημόσια συζήτηση, σε σχέση με τα αποτελέσματα και πώς αξιολογούμε τις επιδόσεις των σχολείων, οι πανελλαδικές εξετάσεις δεν είναι καλό μέτρο για να αξιολογήσεις τις επιδόσεις. Αυτό τόνισε ο υπουργός Παιδείας Κυριάκος Πιερρακάκης από το βήμα της Βουλής , κατά τη συζήτηση του νομοσχεδίου για τις τρεις βαθμίδες της εκπαίδευσης, κι εξήγησε "γιατί":
Πρώτη φορά ανακοινώνονται τόσο νωρίς οι βάσεις εισαγωγής και τα ονόματα των επιτυχόντων στην τριτοβάθμια εκπαίδευση , δήλωσε ο υπουργός Παιδείας Κυριάκος Πιερρακάκης, σήμερα στη Βουλή, αναφερόμενος στην χθεσινή ανακοίνωση των αποτελεσμάτων των Πανελλαδικών Εξετάσεων, και συνέχισε:
Designed by www.diablodesign.eu.