Εκπρόθεσμες ηλεκτρονικές αιτήσεις εγγραφής – ανανέωσης εγγραφής

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες του σχολείου, σας ενημερώνουμε ότι από την 11η Σεπτεμβρίου 2023 και ώρα 12.00 έως τη 15η Σεπτεμβρίου 2023 και ώρα 23.59, η ηλεκτρονική πλατφόρμα e-εγγραφές (https://e-eggrafes.minedu.gov.gr/) θα είναι σε λειτουργία προκειμένου να υποβληθούν εκπρόθεσμες Ηλεκτρονικές Αιτήσεις εγγραφής – ανανέωσης εγγραφής. Η έγκριση των εκπρόθεσμων εγγραφών πραγματοποιείται από τον/τη Διευθυντή/ντρια Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης. Ως εκ τούτου, οι ενδιαφερόμενοι/ες εκτυπώνουν την Ηλεκτρονική Αίτηση και την καταθέτουν μαζί με τα απαραίτητα δικαιολογητικά στον/στη Διευθυντή του σχολείου, προκειμένου ο τελευταίος να τα αποστείλει στην οικεία Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης. Όσοι δυσκολεύεστε στην εγγραφή σας μπορείτε να προσέρχεστε στο σχολείο (8.30-13.30), με τους κωδικούς  σας taxisnet.

Ο Δ/ντης
Καραμήτσας Ιωάννης

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες του σχολείου, σας ενημερώνουμε ότι από την 1η Σεπτεμβρίου 2023 και ώρα 07:00 έως την 5η Σεπτεμβρίου 2023 και ώρα 23:59, η ηλεκτρονική πλατφόρμα e-εγγραφές (https://e-eggrafes.minedu.gov.gr/) θα είναι σε λειτουργία προκειμένου να υποβληθούν κατ' εξαίρεση Ηλεκτρονικές Αιτήσεις εγγραφής - ανανέωσης εγγραφής για το 1ο ΕΠΑΛ ΡΟΔΟΥ. Όσοι δυσκολεύεστε στην εγγραφή σας μπορείτε να προσέρχεστε στο σχολείο (8:30 - 13:30), με τους κωδικούς taxisnet.

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες του σχολείου σας, ενημερώνουμε ότι από τις 28 Ιουνίου 2023 και ώρα 07:00 έως και τις 7 Ιουλίου 2023 και ώρα 23:59, θα μπορείτε να υποβάλετε «Ηλεκτρονική Αίτηση» ,όσοι/-ες επιθυμείτε να εγγραφούν τα παιδιά, να ανανεώσουν την εγγραφή τους ή να μετεγγραφούν σε οποιαδήποτε τάξη Δημόσιων Ημερήσιων και Εσπερινών ΓΕ.Λ. -ΕΠΑ.Λ. και ημερήσιων Π.ΕΠΑ.Λ., για το σχολικό έτος 2023-2024. Οι αιτήσεις υποβάλλονται μέσω της εφαρμογής e-εγγραφές στην ηλεκτρονική διεύθυνση: https://e-eggrafes.minedu.gov.gr ή μέσω της διαδικτυακής πύλης

Στο αρχείο που επισυνάπτεται θα βρείτε αναλυτικές οδηγίες για την είσοδο στην πλατφόρμα e-eggrafes.

Δικαιολογητικά εγγραφής

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες του σχολείου σας, ενημερώνουμε ότι από τις 24 Ιουνίου 2022 και ώρα 10:00 έως και τις 7 Ιουλίου 2022 και ώρα 23:59, θα μπορείτε να υποβάλετε «Ηλεκτρονική Αίτηση» ,όσοι/-ες επιθυμείτε να εγγραφούν τα παιδιά, να ανανεώσουν την εγγραφή τους ή να μετεγγραφούν σε οποιαδήποτε τάξη Δημόσιων Ημερήσιων και Εσπερινών ΓΕ.Λ. -ΕΠΑ.Λ. και ημερήσιων Π.ΕΠΑ.Λ., για το σχολικό έτος 2022-2023. Οι αιτήσεις υποβάλλονται μέσω της εφαρμογής e-εγγραφές στην ηλεκτρονική διεύθυνση: https://e-eggrafes.minedu.gov.gr

Επισυνάπτονται η υπεύθυνη δήλωση εγγραφής και η υπεύθυνη δήλωση έτερου κηδεμόνα σε μορφή doc και σε pdf, έγγραφα που χρειάζεται να προσκομίοσετε στο σχολείο για την ολοκλήρωση της εγγραφής του / της μαθητή / μαθήτριας.

Ενημερώνουμε ότι τα δικαιολογητικά εγγράφων είναι τα εξής:

1. Απολυτήριο Γυμνασίου ή Αποδεικτικό ή Πιστοποιητικό Σπουδών του/της μαθητή/μαθήτριας από το σχολείο στο οποίο φοιτούσε.
  2. Ηλεκτρονική Αίτηση Εγγραφής
  3. Υπεύθυνη Δήλωση του ν. 1599/1986 (Α’75) στην οποία να δηλώνεται:
  • η νόμιμη άσκηση της κηδεμονίας, αν ο μαθητής είναι ανήλικος. Στην περίπτωση κοινής άσκησης της επιμέλειας από διαζευγμένους γονείς, δύο υπεύθυνες δηλώσεις.
  • η αποδοχή της ηλεκτρονικής ενημέρωσης για ζητήματα της πορείας φοίτησης του/της μαθητή/τριας.
  • Ότι ο/η εγγραφόμενος/η μαθητής/τρια δεν φοιτά σε άλλο ΓΕΛ ή ΕΠΑΛ ή σχολείο/σχολή Δ.Ε. ή σχολή Τριτοβάθμιας εκπαίδευσης ή μεταλυκειακό έτος – τάξη μαθητείας των ΕΠΑΛ ή σε ΙΕΚ ή σε Ε.Σ.Κ. ή αντίστοιχων σχολείων / σχολών / εκπαιδευτικών ιδρυμάτων του εξωτερικού.
  1. Ευκρινή Φωτογραφία και σάρωση των δύο όψεων του Δελτίου Αστυνομικής Ταυτότητας του εγγραφόμενου μαθητή ή μεταφρασμένο πιστοποιητικό γέννησης για τους αλλοδαπούς.
  2. Ατομικό Δελτίο Υγείας Μαθητή
  3. Σε περίπτωση μαθητών με αναπηρία ή ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες, οι γονείς / κηδεμόνες συνυποβάλλουν επιπρόσθετα γνωμάτευση από ΚΕΔΑΣΥ, ή άλλο αρμόδιο κρατικό φορέα (δεν αποτελεί προϋπόθεση εγγραφής).
  4. Δύο (2)φωτογραφίες.

Επισυνάπτεται σχετική επιστολή και η υπεύθυνη δήλωση που θα πρέπει να συμπληρώσουν και να αποστείλουν / καταθέσουν στο σχολείο οι γονείς/κηδεμόνες των μαθητών/τριών ενόψει των ηλεκτρονικών δηλώσεων εγγραφής.

• Διετή διαγραφή τριών Συμβούλων Εκπαίδευσης αποφάσισε το ΔΣ της ΕΛΜΕ Χανίων διότι, όπως αναφέρει η απόφαση "προχώρησαν σε ατομικές αξιολογήσεις εκπαιδευτικών, παραβιάζοντας τις αποφάσεις τόσο της ΕΛΜΕ Χανίων όσο και της ΟΛΜΕ". Προηγήθηκε   από την ΕΛΜΕ  κλήση  σε έγγραφη απολογία (εντός 10 ημερών)προς τους τρεις Συμβούλους Εκπαίδευσης, οι οποίοι δεν ανταποκρίθηκαν. Το θέμα της διαγραφής τέθηκε  στην κρίση των παρόντων μελών της Γενικής Συνέλευσης .

• Στην Αλεξανδρούπολη, θα μεταβεί την άλλη  Τετάρτη η υφυπουργός Παιδείας Ζέττα Μακρή, προκειμένου  να παραστεί στα εγκαίνια των νέων χώρων εκπαίδευσης και άθλησης, δωρεάς του φιλανθρωπικού οργανισμού ‘’Μαζί για το Παιδί’’, του Δημοτικού Σχολείου Παλαγίας, καθώς και να επισκεφτούν το 1ο Πειραματικό Δημοτικό Αλεξανδρούπολης και το Εθνολογικό Μουσείο Θράκης.

• Αποφάσεις παράτασης  αποσπάσεων εκπαιδευτικών στις σχολικές μονάδες του εξωτερικού , υπέγραψε ο υπουργός παιδείας Κυριάκος Πιερρακάκης. Πατήστε παρακάτω για να ανοίξετε τις αποφάσεις:

Server Time: 2024-03-28 23:43:00