Αξιολόγηση Χρήστη:  / 0
ΧειρότεροΚαλύτερο

Φοίτηση & Εγγραφές

Στο 1ο ΕΠΑΛ  Ρόδου λειτουργούν 9 τομείς και 14 ειδικότητες, ενώ στις κτιριακές του εγκαταστάσεις διαθέτει Σχολικό Εργαστηριακό Κέντρο (Σ.Ε.Κ.) με εξοπλισμένα,  εργαστήρια όπου οι μαθητές έχουν τη δυνατότητα να ασκηθούν στο πρακτικό μέρος της ειδικότητάς τους.

Οι   τομείς και οι ειδικότητες  που λειτουργούν τώρα στο 1ο ΕΠΑ.Λ. Ρόδου, διαφέρουν απο αυτές της  ΕΠΑ.Σ. & βρίσκονται σε άμεση συνάρτηση  με τις μελλοντικές  επιλογές των σπουδαστών της Α΄ τάξης του   ΕΠΑ.Λ. Ρεθύμνου.

Προϋποθέσεις εγγραφής

Στην Α΄τάξη ΕΠΑ.Λ. εγγράφονται:

• Κάτοχοι απολυτηρίου γυμνασίου ή ενδεικτικού Γ΄ τάξης παλαιού εξαταξίου γυμνασίου.
  • Μαθητές της Α΄ τάξης  παρελθόντων ετών των Γ.Ε.Λ., Ε.Π.Λ., Τ.Ε.Λ. ,Ε.Λ. ή ΛΕΝ.
  • Μαθητές της Α΄ και Β΄ τάξης του 1ου κύκλου των Τ.Ε.Ε.
  • Μαθητές της Α΄ και Β΄ τάξης των Τ.Ε.Σ.
  • Μαθητές της Δ΄ τάξης παλαιού εξαταξίου γυμνασίου.
  • Απορριπτόμενοι μαθητές της Α΄τάξης του ΕΠΑ.Λ.
  • Μαθητές της Α΄ και Β΄ τάξης Εσπερινού Τ.Ε.Λ. και Τ.Ε.Σ.

Απαραίτητα δικαιολογητικά για την εγγραφή στα ΕΠΑ.Λ. :

• Αίτηση που συμπληρώνεται στο Σχολείο. Στην αίτηση συμπεριλαμβάνεται α)Υπεύθυνη Δήλωση για την κηδεμονία του μαθητή και β)Υπεύθυνη Δήλωση του κηδεμόνα του μαθητή ή του ίδιου αν είναι ενήλικος σχετικά με τον κύκλο σπουδών που θα ακολουθήσει.
  • Πρωτότυπο Απολυτήριο Γυμνασίου ή ενδεικτικό Γ΄ τάξης παλαιού εξαταξίου Γυμνασίου(ή επικυρωμένο αντίγραφο Πτυχίου ή Πιστοποιητικό σπουδαστικής κατάστασης από το σχολείο όπου φοιτούσε ο μαθητής).
  • Φωτοτυπία ταυτότητας ή Πιστοποιητικό γέννησης του δήμου ή της κοινότητας όπου είναι γραμμένος ο μαθητής, εφόσον δεν έχει αστυνομική ταυτότητα.
  • 2 φωτογραφίες.
  • Υπεύθυνη δήλωση του Ν1599/86 του κηδεμόνα του μαθητή ή του ίδιου αν είναι ενήλικος σχετικά με τη διπλή φοίτηση του μαθητή.

Εφόσον ο μαθητής που επιθυμεί να εγγραφεί είναι αλλοδαπός απαιτούνται επίσης:

Α) Μετάφραση του απολυτηρίου τίτλου που καταθέτει ο μαθητής προκειμένου να εγγραφεί,

Β) Ισοτιμία απολυτηρίου τίτλου από το γραφείο δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης,

Γ) Πιστοποιητικό γεννήσεως μεταφρασμένο.

Μετά την υποβολή αίτησης εγγραφής απαιτείται Ατομικό δελτίο υγείας για το μάθημα Φυσικής Αγωγής

Διέξοδοι μετά τη φοίτηση στα ΕΠΑ.Λ.

Διάρκεια φοίτησης: τρία έτη

Οι απόφοιτοι της Γ΄τάξης των ΕΠΑ.Λ. έχουν τη δυνατότητα:

Ως κάτοχοι απολυτηρίου Επαγγελματικού Λυκείου

• Να εισαχθούν σε σχολές των Α.Ε.Ι. και Τ.Ε.Ι. της χώρας.
  • Να εργαστούν στο δημόσιο ή ιδιωτικό τομέα ή να αυτοαπασχοληθούν.

Ως κάτοχοι πτυχίου Επαγγελματικού Λυκείου επιπέδου 3

• Να λάβουν άδεια άσκησης επαγγέλματος.
  • Να αποκτήσουν επαγγελματική εξειδίκευση μετά τη φοίτηση σε μεταλυκειακά Ινστιτούτα Επαγγελματικής Κατάρτισης (Ι.Ε.Κ.), με εγγραφή κατά προτεραιότητα σε τμήματα αντίστοιχης ή ανάλογης ειδικότητας με αυτή του πτυχίου τους.

(Οι προαγόμενοι της Α΄τάξης  των ΕΠΑ.Λ. μπορούν να συνεχίσουν τις σπουδές τους στη Β΄τάξη του ΓΕ.Λ.  ή στην Α΄τάξη  των ΕΠΑ.Σ.)

• Την έναρξη εγγραφών επιτυχόντων από το Παράλληλο Μηχανογραφικό για τις Δημόσιες Σχολές Ανώτερης Επαγγελματικής Κατάρτισης (Δημόσιες Σ.Α.Ε.Κ.) του Υπουργείου Παιδείας, Θρησκευμάτων και Αθλητισμού για το έτος κατάρτισης 2024-2025, από την Δευτέρα 29 Ιουλίου 2024 από  τις 09.00 μέχρι και την Τρίτη 10 Σεπτεμβρίου 2024 στις 15.00, ανακοίνωσε το υπουργείο Παιδείας.

• Ψηφίστηκε σήμερα στην Ολομέλεια της Βουλής, κατά πλειοψηφία   το νομοσχέδιο   «Ρυθμίσεις για την Ψηφιακή Εκπαιδευτική Πύλη και το Ψηφιακό Φροντιστήριο, επαγγελματικός προσανατολισμός στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση, μέτρα στήριξης του εκπαιδευτικού συστήματος στις απομακρυσμένες περιοχές και λοιπές ρυθμίσεις του Υπουργείου Παιδείας, Θρησκευμάτων και Αθλητισμού» . Υπέρ ψήφισαν  μόνο οι Βουλευτές της ΝΔ ενώ όλα τα κόμματα της Αντιπολίτευσης το καταψήφισαν.

• Επειδή υπάρχει μια μεγάλη δημόσια συζήτηση, σε σχέση με τα αποτελέσματα και πώς αξιολογούμε τις επιδόσεις των σχολείων,  οι πανελλαδικές εξετάσεις δεν είναι καλό μέτρο για να  αξιολογήσεις τις επιδόσεις. Αυτό τόνισε ο υπουργός Παιδείας Κυριάκος Πιερρακάκης από το βήμα της Βουλής , κατά τη συζήτηση του νομοσχεδίου για τις τρεις βαθμίδες της εκπαίδευσης, κι εξήγησε "γιατί":

Server Time: 2024-07-27 09:45:28